Pomiń nawigację
  • Masa Solna
  • Przepisy
  • Porady
  • Narzędzia
  • Zdobienie
  • Tutoriale
  • Galeria
Aniołki i Anioły z masy solnej. Aniołek z masy Solnej. Anioł z Masy solnej. Ozdoby i figurki z masy solnej. Masa Solna. Jak zrobić aniołka z masy solnej. Jak zrobić masę solną.
Stara Pracownia - Rękodzieło Artystyczne Agnieszka Wojtkowiak
Aktualności
  • Candy na Facebooku

    Z okazji 500 polubień Starej Pracowni na Facebooku zapraszamy na candy...

anioły aniołki z masy solnej ozdoby figurki z masy solnej aniołki z masy solnej masa solna masa solna aniołki z masy solnej anioł aniołek z masy solnej ozdoby z masy solnej masa solna aniołek z masy solnej aniołki
Przykłady
  • Aniołki z Masy Solnej
  • Ozdoby Świąteczne z Masy Solnej
  • Ozdoby z masy solnej na patyczkach
Aktualności
  • Candy na Facebooku

    Z okazji 500 polubień Starej Pracowni na Facebooku zapraszamy na candy...


Modelowanie – lepienie

Porady » Modelowanie – lepienie

  • Modelowanie i lepienie masy Solnej
    Modelowanie i lepienie masy Solnej

Modelowanie – lepienie:
Z masy solnej lepi się jak z czegoś pomiędzy gliną, a modeliną. Nie jest ona tak wilgotna i plastyczna jak glina i nie jest z niej tak prosto otrzymać niewielkie detale jak z modeliny, ale jest bardzo ciekawym materiałem. Po odpowiednim utrwaleniu czy to przez obróbkę termiczną (wypieczenie), czy też poprzez wysuszenie na powietrzu, staje się twardym i trwałym materiałem.

Lepić z masy solnej można praktycznie wszystko. Mogą to być figurki, anioły, ramki na zdjęcia, lampiony i świeczniki, zawieszki na choinkę, serduszka na Walentynki, wielkanocne baranki, etc. Praktycznie jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.
Do lepienia najlepiej znaleźć sobie miejsce w kuchni. Można zająć kawałek stołu, blatu lub w innym miejscu ustawić stolnicę. W każdym razie jest potrzebny po prostu płaski kawałek powierzchni. Od biedy można wziąć nawet deskę kuchenną;-)
Podczas lepienia pod warstwę masy można co jakiś czas lekko podsypać mąką, aby tworzone przedmioty nie przywierały nam do powierzchni. Podobnie robimy z wałkiem- też leciutko oprószamy go mąką. Nie należy jednak z tym przesadzać.
Lepić możemy klasycznie, po prostu tworzyć w dłoniach odpowiedni kształt, lub użyć noża do wykrojenia odpowiedniego kształtu czy posłużyć się foremkami, które odciskamy w masie.

Jak połączyć ze sobą elementy z masy solnej?
Jeżeli chcecie połączyć ze sobą kolejne elementy, należy posłużyć się pędzelkiem zamoczonym w wodzie. Ma on być wilgotny, ale nie powinien ociekać wodą. W miejscu łączenia przecieramy wilgotnym pędzlem, a następnie nanosimy warstwę, którą chcemy „przykleić”. Jeżeli macie zamiar stworzyć wyroby „surowe” czyli po np. wypieczeniu nie planujecie ich malować, należy zwrócić szczególną uwagę na przecieranie powierzchni masy mokrym pędzlem, gdyż jeśli naniesie się wodę z pędzelka poza miejsca przyklejenia- będzie to widoczne po upieczeniu np. jako ciemniejsze plamki. Być może nie będzie to większości przeszkadzać, ale są też esteci i perfekcjoniści, którzy zwracają na to uwagę (na przykład ja;-) )

Pamiętaj o czystych dłoniach podczas modelowania:  Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę podczas lepienia są ręce. Z czasem zaczną się na nich osadzać resztki zastygłej masy. Ich powierzchnia stanie się przez to chropowata i przy modelowaniu już nie uzyska się zupełnej gładkości. Z tego powodu warto co jakiś czas, umyć ręce, osuszyć i można wracać do pracy bez obaw, że  ewentualne resztki zastygłej masy, grudki etc, z rąk mogły by się przyczepić do naszej pracy czy stworzyć niechciane wgłębienia.

Do modelowania można wykorzystać szereg narzędzi używanych do innych mas plastycznych, ale na pewno nie dłutek w klasycznym zastosowaniu. W masie owszem da się odcisnąć różne materiały nadając jej ciekawą fakturę, ale rzeźbić dłutem się nie uda;-)

Kiedy macie w planach ulepić więcej rzeczy, dobrze przygotować sobie miejsce, gdzie będziecie odkładać gotowe wyroby. Jeżeli będziecie je utrwalać termicznie poprzez wypieczenie, to można od razu wyłożyć blachę folią aluminiową (świecąca strona ma się stykać z masą). Po wymodelowaniu należy przenieść przedmiot właśnie na tak przygotowaną blachę i dobrze jest go przykryć wilgotną ścierką kuchenną. Najlepsza jest ścierka lniana, taka zwyczajna. Nie może być mokra, ale powinna być nieco zwilżona, na przykład przez wytarcie w nią umytych rąk. Taka ścierka po przykryciu świeżego wyrobu z masy solnej zabezpieczy go przed przedwczesnym obsychaniem i zapewni „oddychanie”. Tak dokłada się kolejne wyroby i trzyma razem przykryte ścierką, aż do czasu ułożenia ostatniego. Wtedy zdejmujecie ścierkę i można całość włożyć już do piekarnika. Jeżeli zaś po ulepieniu masy solnej, planujecie wysuszyć gotowe wyroby na powietrzu, to nie ma potrzeby używania ściereczki, gdyż stworzone dzieło ma odparować nadmiar wilgoci i wysuszyć się w taki właśnie sposób.

  • Modelowanie Masy Solnej
    Modelowanie Masy Solnej
  • Lepienie Masy Solnej
    Lepienie Masy Solnej
  • Masa Solna Modelowanie
    Masa Solna Modelowanie
  • Masa Solna - jak zrobić
    Masa Solna - jak zrobić
drukuj
« powrót

O Autorze

Nazywam się Agnieszka Wojtkowiak i od lat zajmuję się tworzeniem rękodzieła artystycznego. Sięgam po wiele technik plastycznych jak decoupage, filcowanie, tworzę biżuterię, szydełkuję, maluję mandale i robię mnóstwo innych rzeczy. Masa solna to jedna z moich pasji, zapraszam Was do mojego świata.

Rękodzieło

  • www.starapracownia.blogspot.com
  • www.starapracownia.pl



Social Media

www.starapracownia.blogspot.com  www.facebook.com/starapracownia  google.com/+AgnieszkaWojtkowiak  www.twitter.com/starapracownia  www.pinterest.com/starapracownia  www.youtube.pl

Kontakt: agnieszka@starapracownia.pl

Ta strona korzysta z ciasteczek. Korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka Prywatności
Copyright © 2014 www.masa-solna.pl
CMS by Quick.Cms