Pomiń nawigację
  • Masa Solna
  • Przepisy
  • Porady
  • Narzędzia
  • Zdobienie
  • Tutoriale
  • Galeria
Aniołki i Anioły z masy solnej. Aniołek z masy Solnej. Anioł z Masy solnej. Ozdoby i figurki z masy solnej. Masa Solna. Jak zrobić aniołka z masy solnej. Jak zrobić masę solną.
Stara Pracownia - Rękodzieło Artystyczne Agnieszka Wojtkowiak
Aktualności
  • Candy na Facebooku

    Z okazji 500 polubień Starej Pracowni na Facebooku zapraszamy na candy...

anioły aniołki z masy solnej ozdoby figurki z masy solnej aniołki z masy solnej masa solna masa solna aniołki z masy solnej anioł aniołek z masy solnej ozdoby z masy solnej masa solna aniołek z masy solnej aniołki
Przykłady
  • Aniołki z Masy Solnej
  • Ozdoby Świąteczne z Masy Solnej
  • Ozdoby z masy solnej na patyczkach
Aktualności
  • Candy na Facebooku

    Z okazji 500 polubień Starej Pracowni na Facebooku zapraszamy na candy...


Foremki

Narzędzia » Foremki

  • Foremki Plastikowe do Masy Solnej
    Foremki Plastikowe do Masy Solnej
  • Foremki Silikonowe do Masy Solnej
    Foremki Silikonowe do Masy Solnej

Foremki:
Najpopularniejszym i pierwszym rodzajem narzędzi, po które sięga praktycznie każdy kto tworzy coś z masy solnej są foremki. Takie znane wszystkim foremki, które wykorzystuje się w kuchni podczas pieczenia ciasteczek czy pierników. Istnieją dwa podstawowe rodzaje takich foremek: plastikowe i metalowe. Które są lepsze? Nie można odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Każdy rodzaj ma swoje plusy i minusy.

Foremki metalowe:
Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rozmaitych foremek z metalu o bajecznych kształtach i różnych wielkościach. Używać możecie zarówno tych dedykowanych do wykrawania ciastek jak i takich przeznaczonych do robienia czekoladek. Te ostatnie są często dużo mniejsze i spotyka się też foremeczki do których wlewa się płynną czekoladę. Oba rodzaje nadają się do masy solnej, z tym zastrzeżeniem oczywiści, że tu nie ma mowy o płynnej masie ;-) Odciskacie po prostu w takiej foremce jej kawałek .
Foremki metalowe mają nachodzące na siebie miejsce łączenia blachy. Tu w zależności od producenta, może się ono znajdować na górze albo na dole foremki. Kiedy miejsce łączenia jest na dole, to bardzo często wciska się w nie masa, która wypełnia przestrzeń pomiędzy rozpychając ją, co skutkuje potem nierównymi brzegami wycinanego elementu. Można to w większości przypadków skorygować po wycięciu, ale nie zawsze wygląda to idealnie. Takie rozchodzące się miejsca często też narażone są na większe prawdopodobieństwo zardzewienia. Jeżeli macie wybór, to wybierajcie foremki o zachodzącej blaszce na górze.
Każdą metalową foremkę należy po użyciu starannie wyczyścić, zwłaszcza w miejscu stylu blaszek. Powinno się je też zawsze od razu wysuszyć, dokładnie wytrzeć suchą ściereczką.
W przypadku metalowych foremek zdarzyć się może też ich rozklejenie. Nie wszystkie foremki są dobrej jakości i niestety czasami po kilkukrotnym użyciu może spotkać Was taka niemiła niespodzianka.
Możecie użyć też większych foremek do smażenia jajek (są na przykład w kształcie gwiazdek, serduszek) albo takich do wycinania z naleśników.
Jeżeli dysponujecie pasmem blachy dającej się modelować, możecie się pokusić o samodzielne wykonanie foremek w interesującym Was kształcie.

Foremki plastikowe:
W przypadku foremek plastikowych, póki co mamy niestety uboższy wybór kształtów i rozmiarów w jakich są dostępne. Nad metalowymi mają tę przewagę, że się nie rozkleją i nie trzeba ich od razu wycierać po umyciu. Mogą same wyschnąć. Nie mają tez zakamarków, w które wciskałaby się masa solna jak na łączeniach foremek metalowych. Nie zardzewieją oczywiście i będą służyć naprawdę długo;-)

Foremki silikonowe:
Foremki silikonowe takie jak do pieczenia ciasta niekoniecznie nadają się do masy solnej. Są zbyt duże i zbyt wiotkie. Natomiast mniejsze foremki do modeliny np. Fimo mogą się okazać za precyzyjne i malutkie do masy, która po wciśnięciu do środka może nie wyjść nam cała albo się zdeformuje. Jednak foremki o twardszym silikonie i bez "mikro" szczegółów nadadzą się jak najbardziej.

Foremki 3D:
To szczególna grupa foremek, najczęściej z plastiku, która umożliwi uzyskanie trójwymiarowych kształtów. Są to z reguły dwie lub wielokrotność dwójki, foremki wciskane jedna w drugą, z masą umieszczaną pomiędzy. Tak uzyskacie na przykład kształt całej postaci ludzkiej. W skład takiego zestawu wchodzą dwie foremki modelujące twarz i szyję z kawałkiem tułowia. Dwie kolejne modelują ręce i dwie następne nogi. Nadmiar masy należy delikatnie usunąć, a odciśnięte elementy można połączyć i ozdobić wedle uznania.
Są też foremki 3D pozwalające uzyskać listki z użyłkowaniem i pofalowaniem równocześnie. Najczęściej są wtedy wykonane z silikonu i również składają się z górnej i dolnej części. Każda z nich oprócz kształtu nadaje też fakturę. Istnieją foremki 3D do modelowania kwiatów. Można uzyskać trójwymiarowe róże, lilie, goździki, storczyki, etc.

  • Foremki Metalowe do Masy Solnej
    Foremki Metalowe do Masy Solnej
  • Foremki do Czekoladek Masa Solna
    Foremki do Czekoladek Masa Solna
  • Foremki do Jajek Masa Solna
    Foremki do Jajek Masa Solna
  • Foremki 3D do Masy Solnej
    Foremki 3D do Masy Solnej
drukuj
« powrót

O Autorze

Nazywam się Agnieszka Wojtkowiak i od lat zajmuję się tworzeniem rękodzieła artystycznego. Sięgam po wiele technik plastycznych jak decoupage, filcowanie, tworzę biżuterię, szydełkuję, maluję mandale i robię mnóstwo innych rzeczy. Masa solna to jedna z moich pasji, zapraszam Was do mojego świata.

Rękodzieło

  • www.starapracownia.blogspot.com
  • www.starapracownia.pl



Social Media

www.starapracownia.blogspot.com  www.facebook.com/starapracownia  google.com/+AgnieszkaWojtkowiak  www.twitter.com/starapracownia  www.pinterest.com/starapracownia  www.youtube.pl

Kontakt: agnieszka@starapracownia.pl

Ta strona korzysta z ciasteczek. Korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka Prywatności
Copyright © 2014 www.masa-solna.pl
CMS by Quick.Cms